رجیستر کردن سافت فون ها در 3CX

رجیستر کردن سافت فون ها در 3CX

 
سیستم تلفنی 3CX از سافت فون های نرم افزاری نیز بهره می برد که کارکردن با سیستم را نسبت به تلفن های سخت افزرای بسیار آسان تر و راحت تر می کند. در این آموزش می پردازیم به این که چطور از این تلفن های نرم افزاری باید استفاده کرد و نحوه رجیستر کردن ( فعال سازی ) تلفن های نرم افزاری چگونه است.
 
 

قبل از اینکه به سراغ توضیح پیکربندی هر کدام از تلفن های نرم افزاری برویم قدم اولی را بررسی می کنیم که برای تمام تلفن ها مشترک است و آن هم ارسال ایمیل خوشامدگویی و فایل پیکربندی برای داخلی مورد نظر است. در نظر داشته باشید که فایل پیکربندی سافت فون های 3CX برای تمام نسخه های نرم افزاری یکی بوده و همه آن ها از فایلی با پسوند .3cxconf استفاده می کنند. همچنین دقت داشته باشید که تعیین مقصدی که داخلی از آن به سیستم وصل خواهد شد ( داخل شرکت ، از خانه ، با اینترنت موبایل و ... ) بسیار مهم است و اشتباه تعریف کردن این پارامتر باعث عدم کارکرد سافت فون خواهد شد!

 

شروع می کنیم:

ابتدا وارد پنل مدیریتی سیستم تلفنی خود شده و به قسمت تنظیمات داخلی ها (Extensions) رفته و داخلی مورد نظر برای پیکربندی سافت فون را انتخاب کرده و روی آن دابل کلیک می کنیم تا تنظیمات مربوط به آن داخلی باز شود.
پس از باز شدن تنظیمات داخلی به تب Phone Provisioning رفته و در این قسمت مقصد ارتباط داخلی را از بخش Network Interface for … انتخاب می کنیم. دقت داشته باشید که در صورتی که قرار است داخلی شما در شبکه داخلی شرکت باشد باید این گزینه را IP داخلی سرور انتخاب کنید و در صورتی که قرار است خارج از شرکت باشد باید آدرس FQDN را انتخاب نمایید.
نکته: در صورتی که قرار است یک داخلی هم در داخل و هم در خارج از شرکت فعالیت کند در تنظیمات این قسمت باید IP داخلی سرور را انتخاب نمایید.
 
پس از انجام این تنظیمات کلید OK در بالای صفحه را می زنیم تا تنظیمات ذخیره شود و ما به صفحه داخلی دوباره برمی گردیم. در این قسمت دوباره همان داخلی را انتخاب کرده و گزینه Send Welcome Email را می زنیم تا ایمیل حاوی فایل تنظیمات به آدرس ایمیل ثبت شده در تنظیمات داخلی مورد نظر ارسال شود.
 
 

از این قسمت به بعد توضیح می دهیم که چگونه باید در 3 پلتفرم ویندوز ، اندروید و iOS تنظیمات را روی سافت فون 3CX اعمال کرد.


قبل از هر چیز لطفا ابتدا سافت فون مورد نظر را از صفحه دانلود ها دانلود کرده و روی دستگاه مورد نظر نصب کنید. این اولین گام است. لطفا بدون نصب کردن این سافت فون ها وارد مراحل بعدی نشوید.
 

آموزش پیکربندی در ویندوز


در صورتی که از نسخه های ویندوز 7 سرویس پک 1 به بالا استفاده می کنید و آخرین نسخه سافت فون را روی دستگاه خود نصب کرده اید ، اکنون Inbox ایمیل خود را که در تنظیمات داخلی تان ثبت شده باز کنید و ایمیلی که از 3CX دریافت کرده اید را باز کنید. این ایمیل حاوی یک فایل پیوست (Attachment) است که در واقع همان فایل پیکربندی سافت فون شماست. این فایل را دانلود کنید و در یکی از پوشه های کامپیوتر خود ذخیره (Save) کنید. بعد از ذخیره روی این فایل دابل کلیک کنید تا تنظیمات بر روی سافت فون شما اعمال شود. همچنین می توانید با استفاده از Drag & Drop ( کشیدن فایل به داخل سافت فون ) تنظیمات سافت فون خود را اعمال نمایید.

آموزش پیکربندی در اندروید


در صورتی که آخرین نسخه سافت فون 3CX را روی دستگاه اندرویدی خود نصب کرده اید هم اکنون با دستگاه اندرویدی تان و با یکی از این نرم افزار ها Inbox ایمیلی را که در تنظیمات داخلی خود وارد کرده اید باز کنید. ( نرم افزار های مورد تایید و تست شده عبارتند از : نرم افزار Email پیش فرض نصب شده روی گوشی ، Gmail ، Yahoo ، Outlook ، Microsoft OWA / Office 365 ، Yendex.mail ، Mail.com ، BlueMail . پس از باز کردن ایمیل روی فایل پیوست شده (Attachment) ضربه بزنید تا فایل باز شود. فایل به صورت خودکار با نرم افزار 3CX باز خواهد شد و پیکربندی بر روی نرم افزار شما انجام خواهد شد.
در صورتی که به هر دلیلی قادر به نصب مستقیم از داخل نرم افزار ایمیل دستگاهتان نبودید ، پس از ورود به ایمیل ارسال شده از طرف 3CX فایل پیوست را دانلود کنید. پس از دانلود کردن فایل به وسیله نرم افزار ES File Explorer وارد فایل های گوشی موبایل شده و در حافظه داخلی گوشی موبایل در پوشه دانلود فایلی که دانلود کردید را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید. از منوی باز شده گزینه Other و سپس گزینه 3CX را انتخاب نمایید. به این شکل پیکربندی روی سافت فون شما اعمال خواهد گردید.

آموزش پیکربندی در iOS


در صورتی که آخرین نسخه نرم افزار 3CX را روی دستگاه خود نصب کرده اید اکنون وارد Inbox ایمیلی که در تنظیمات داخلی خود ثبت کرده اید شده و ایمیلی که از سوی 3CX دریافت کرده اید را باز کنید. روی فایلی که پیوست ایمیل شده ضربه بزنید. به صورت خودکار سافت فون پیکربندی و باز خواهد شد. در غیر اینصورت پنجره ای تحت عنوان Copy to… باز خواهد شد. در این پنجره نرم افزار 3CX را انتخاب نمایید. به این شکل سافت فون شما پیکربندی خواهد شد.