چرا Debian برای 3CX

چرا Debian برای 3CX

چرا Debian برای راه اندازی سیستم تلفنی 3CX ؟

و چرا لینوکس!؟
 
همان طور که می دانید چندی پیش شرکت 3CX نسخه لینوکسی سیستم مرکز تماس محبوب خود را در قالب Debian عرضه کرد. اما سوال اینجاست! چرا در توسعه این سیستم بر مبنای لینوکس از نسخه Debian استفاده شده در حالی که نسخه های محبوب بسیار زیادی از این سیستم عامل وجود دارند.؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا به پاسخ این سوال می پردازیم که چرا این سیستم تلفنی بر پایه لینوکس نیز منتشر شد و سپس اینکه چرا از نسخه Debian استفاده شد!؟
 

 

چرا لینوکس؟!

انتخاب لینوکس برای این سیستم تلفنی به 3 دلیل بوده است که به بررسی یک یک آن ها می پردازیم!
1) صرفه اقتصادی
2) پایداری
3) امنیت
 

صرفه اقتصادی


درست است که ما در ایران خیلی کم پول ویندوز می دهیم و ویندوز 10 نسخه پرو را می توان ارزان تر از یک آدامس ترایدنت خرید اما در واقع قیمت پایه این ویندوز برای راه اندازی حداقل 200 دلار است که چیزی حدود 780 هزار تومان خواهد بود و این در شرایطی است که شما از ویندوز 10 استفاده کنید و نه ویندوز سرور.
نمی توان این واقعیت را انکار کرد که کار کردن با محیط گرافیکی ویندوز بسیار ساده تر از لینوکس است. اما باید این را نیز در نظر داشت که در واقع این محیط گرافیکی در ازای پرداخت مبلغی برای شما امکان پذیر می شود در حالی که در لینوکس محیط گرافیکی - چه بسا کمی پیچیده است – اما به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرد. بنابراین در صورت استفاده از لینوکس شما می توانید با ترکیب لینوکس و یک مینی کامپیوتر (Mini-PC , Thin Client) با مبلغی زیر 200 دلار سرور خود را راه اندازی کنید.

پایداری


یک رابط گرافیکی خوب مانند چیزی که ویندوز عرضه می کند بدون شک انجام دادن بسیاری از کار ها را آسان تر و سریع تر می کند. اما یک سرور پردازش خیلی کمی برای رابط گرافیکی خود دارد و بسیار کم پیش می آید که از رابط گرافیکی استفاده شود چون وظیفه آن سیستم فقط سرویس دهی است و جز برای تغییر تنظیمات یا نصب چیزی از رابط گرافیکی آن استفاده نمی شود.
اما مشکلی که وجود دارد ( که البته شاید بتوان گفت از ویندوز سرور 2012 به بعد حل شده) این است که در هر صورت این پردازش رابط گرافیکی در رم انجام شده و باقی می ماند. چه بسا نباید از نظر دور داشت که شاید بسیاری از مشکلات و باگ ها هم سر همین رابط گرافیکی به وجود بیاید. به همین خاطر شاید بتوان گفت محیط های سروری بر پایه متن عملکردی به مراتب روان تر و سریع تر از نوع گرافیکی خود دارند.

امنیت


معمولا امنیت یک سیستم را بر اساس نفوذپذیری آن در برابر ویروس ها و نرم افزار های مخرب می سنجند. و با قرار دادن این تعریف به عنوان معیار شاید بتوان گفت که ویندوز سیستم به مراتب امن تری نسبت به لینوکس باشد. اما یک نکته را باید در نظر داشت:
سود ویروس و سیستم های مخرب در آلوده کردن بیشتر سیستم ها در سریع ترین و راحت ترین حالت ممکن است. و با توجه به اینکه تقریبا 87 درصد سیستم ها در دنیا بر پایه ویندوز فعالیت می کنند بنابراین می توان نتیجه گرفت که ویندوز بیش از دیگر سیستم عامل ها مورد حمله قرار می گیرد چرا که محبوبیت بیشتری در مقابل دیگر سیستم عامل ها دارد.
در پایان می توان گفت امنیت سیستم های سرویس دهنده و سرور ها با هر سیستم عاملی تا حد زیادی به مدیر آن سیستم و سطح تجربه و توانایی های وی وابسته است. هر سیستم عاملی مزایا و معایب خود را دارد اما این مدیر یک سیستم است که با پیکربندی صحیح و محدودسازی برخی چیز ها می تواند باعث فراهم کردن هر چه بیشتر امنیت سیستم شود.

چرا انتخاب Debian به جای نسخه های دیگر لینوکس؟!

 
انتخاب یک نسخه خاص از بین نسخه های مختلف لینوکس کمی سخت است. تقریبا تمام نسخه ها دارای قابلیت های کاربردی ای هستند که بین تمام آن ها مشترک است. بیشترین تفاوت آن ها در رابط گرافیکی آن ها و قابلیت های اضافی ای است که هر توسعه دهنده به آن اضافه می کند.
برای همین در انتخاب نسخه لینوکس برای سیستم تلفنی 3CX از دو فاکتور مهم بهره گرفته شده : اول پشتیبانی و دوم به روز رسانی!
لینوکس Debian یکی از قدیمی ترین سیستم عامل های لینوکسی است که اطلاعات پشتیبانی وسیعی دارد! اطلاعاتی شامل آموزش های الکترونیکی در قالب PDF ، فروم ها و وبسایت های بسیار زیاد ، اخبار و خبرنامه های وسیع ، سیستم گزارش دهی باگ های سیستمی ، و قابلیت های مشابه دیگر که برای پشتیبانی سیستم از همیت بالایی برخوردار هستند. در کنار آن نسخه Debian قابلیت ارتقا به نسخه های بالاتر بدون نصب دوباره را دارد که به این شکل اعمال به روز رسانی ها و آپدیت ها را برای مدیر سیستم آسان تر می کند. البته این نکته به معنی عدم رعایت نکات قبل از آپدیت و نگرفتن نسخه پشتیبان از اطلاعات نیست! اما این مزیت را دارد که شما می توانید در صورت بهره گیری از اینترنت با پهنای باند مناسب بسیار سریع و بدون نیاز به نصب دوباره سیستم خود را به روز رسانی کنید.
 
 
در این مقاله دلایل استفاده از لینوکس و به خصوص نسخه Debian را بررسی کردیم! اما با همه این ها باید در نظر داشت که برای راه اندازی موفق سیستم تلفنی باید تجهیزات مرتبط با آن و همچنین یکپارچگی آن ها و بسیاری موارد دیگر را نیز در نظر داشت. از این رو ضروری است که پیش از راه اندازی حتما با شرکت های فعال در این زمینه مشاوره کنید.