خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش – کلمه ای که شاید بسیاری از ما ایرانی ها از دایره لغاتمان حذف کرده ایم چرا که هیچ وقت معنی و مفهوم آن را نه دیده ایم و نه درک کرده ایم. اما میدونیم که چیزه خوبیه!! بله. در واقع خدمات پس از فروش ضمانت کیفیت کالا یا خدماتی است که به شما عرضه می شود. مثالی می زنیم: امروز اگر از شخصی که قصد خرید گوشی موبایل دارد بپرسید که چرا اصرار دارد که گوشی موبایل را از نمایندگی آن برند تهیه کند به شما چنین پاسخی خواهد داد: برای اینکه اگه خراب شد ببرم نمایندگی برام درستش کنن! با اینکه شاید خیلی از ما ها هنوز طعم خوش چنین خدماتی را نچشیده ایم اما با سیستم کارکرد آن ها آشنا هستیم. پس می توان نتیجه گرفت که اگر قابلیت ها و قیمت و ... در یک محصول 50 درصد تاثیر را روی خرید ما داشته باشند 50 درصد دیگر را خدمات پس از فروش آن محصول در اختیار دارد.

قانون خدمات پس از فروش در هر سیستمی کارایی دارد، از فروش موبایل گرفته تا ارائه خدمات فنی!

 
 
 
پس حتی در سیستم های تلفنی هم این قانون وجود دارد که سیستم تلفنی ای را باید انتخاب کرد که نه تنها در کشور سرویس دهنده دارای نمایندگی باشد بلکه دارای خدمات پشتیبانی و خدمات پس از فروش نیز باشد. اما بپردازیم به دلیل این مسئله!
تصور کنید که سیستم تلفنی ای استفاده می کنید که هیچ پشتیبانی ای در کشور شما ندارد. حال تصور کنید روزی تماس های شما قطع می شود و با کار های عادی مثل ریستارت کردن و چک کردن تجهیزات سیستم به حالت قبل باز نمی گردد. حتی اگر با فروشنده آن محصول هم تماس بگیرید به شما خواهد گفت: زنگ بزن نمایندگی!! و زمانی که با نمایندگی تماس بگیرید قطعا با بخش پشتیبانی در ارتباط خواهید بود. حال تصور کنید که نه نمایندگی ای وجود دارد و نه بخش پشتیبانی ای! آیا این مسئله باعث ایجاد تنش و استرس در شما نخواهد بود؟!
 
متاسفانه در کشور ما بسیار دیده شده که افراد ادعای داشتن نمایندگی محصولی را می کنند که فقط فروشنده آن هستند و نه نماینده آن! به خصوص در سیستم های حساس مانند سیستم های تلفنی اعتماد به چنین حرف ها یا اشخاصی عاقلانه نخواهد بود. پس چه باید کرد؟!
برای این که از وجود نماینده در کشورتان اطمینان حاصل کنید می توانید با شرکت اصلی عرضه کننده خدمات از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنید و یا اگر امکان آن وجود داشته باشد در وبسایت آن شرکت به دنبال نماینده های آن در کشور خودتان بگردید. همچنین در صورتی که شخص یا شرکتی ادعای نمایندگی کرد می توانید گواهی اعطای نمایندگی را از آن شرکت یا شخص بطلبید.
به هر صورت هدف ما در این مقاله توهین یا زیر سوال بردن کار شخص یا شرکت خاصی نیست بلکه توضیح اینکه استفاده از محصولاتی که پشتیبانی ثابتی ندارند چه خطراتی می تواند در پی داشته باشد. در پایین به برخی از خطرات آن اشاره می کنیم:
 

قیمت بی ثبات

افرادی که تعهدی نسبت به شرکت اصلی یا شرکت مادر ارائه کننده محصول یا خدمات ندارند به صورت آزاد و بر اساس موجودی و میزان محبوبیت در بازار دائما قیمت ها را دستخوش تغییر و تحول می کنند و همین باعث نارضایتی بسیاری و دور شدن از محصول می شود. در صورتی که عموما محصولات و خدمات نرخ و تعرفه ثابتی دارند و نهایت تغییر آن ها تغییر قیمت ارز یا اصلاح آن توسط شرکت ارائه دهنده می باشد که در دوره های بسیار دور این کار انجام می شود.
 
 

بی بهره از نیروی فنی ماهر

بسیاری از محصولاتی که بدون نمایندگی رسمی و خدمات پس از فروش ارائه می شوند فاقد نیروی فنی کارکشته هستند و همین باعث ناراحتی مشتریان پس از خرید می شود که در نهایت باعث تبلیغات اشتباه و نابودی نام محصول می شود. همچنین پس از مدتی چنین کسب و کار هایی به جای سوددهی شروع به ضرر می کنند و در نهایت بدون هیچ مسئولیتی از کار کردن در آن حوزه کناره گیری می کنند.
 
 

عدم دریافت نسخه اصلی

بسیار پیش می آید که زمانی که مثلا صحبت از کفش است و کسی ادعا می کند که با قیمت پایینی آن را خریده سریعا می گوییم "اصل نیست". اصل نبودن در مورد هر محصول یا خدماتی می تواند صدق کند و عدم تهیه نسخه اصلی از یک محصول می تواند صدمات جبران ناپذیزی را به شما یا کسب و کارتان وارد کند. نمونه آن را می توان در ویندوز دید. هیچ کدام از ما ویندوز را با نسخه اصلی خریداری نمی کنیم. آیا فکر می کنید اگر روزی به دلیل مشکل پیش آمده در ویندوز اطلاعات شما از دست برود شرکت مایکروسافت در قبال آن مسولیتی قبول خواهد کرد.؟ مسلما خیر! همین نکته در مورد محصولات دیگر نیز صدق می کند.
 
شاید اگر بخواهیم به بررسی تفاوت ها بپردازیم صد ها تفاوت دیگر را نیز بتوانیم بیان کنیم اما در این مقاله و وابسته به سیستم های تلفنی به همین سه دلیل اکتفا می کنیم و پیشنهاد می کنیم هیچ وقت برای خرید هیچ چیز عجله نکنید و پس از تحقیق و اطمینان از وجود محصول اصلی و نماینده و خدمات پس از فروش به سراغ خرید آن بروید.