سیستم تلفنی بر پایه شبکه

سیستم تلفنی بر پایه شبکه

اینترنت یا MPLS ، کدام برای VOIP؟

کدام برای انتقال صدا بهتر است؟
 
امروزه با پیشرفت شبکه های کامپیوتری و توسعه سیستم های مختلف بر پایه آن بیشتر دفاتر و ادارات از سیستم های مشترکی استفاده می کنند که در تمام شعب آنان از طریق شبکه قابل استفاده است. مثال آن را می توان در سیستم های تلفنی دید که بر پایه شبکه هستند و تمام دفاتر یک شرکت چه در داخل کشور و چه در خارج از آن از یک سیستم تلفنی واحد استفاده می کنند. اما برای انتقال اطلاعات مابین دفاتر معمولا از یک سری ارتباطات استفاده می شود که دو نوع بارز آن ها بستر MPLS و یا بستر VPN است که ناقل اطلاعات بین دو دفتر است. اما در این مقاله می خواهیم به این بپردازیم که کدام یک از این ها مطمئن تر و با کیفیت تر است؟!
 

ارتباطات بر پایه VPN


ابتدا ببینیم در این حالت اطلاعات چگونه منتقل می شوند. در این حالت با استفاده از یک استاندارد خاص ارتباط بین نقطه مبدا و مقصد برقرار می شود. اما مسئله به این سادگی نیست. برای این که اطلاعات از مبدا به مقصد برسند لازم است که از بین چندین سرور و سرویس دهنده اینترنتی عبور کنند تا به مقصد برسند. به صورت میانگین بسته های محتوای داده برای رسیدن به مقصد حداقل از 15 نقطه متفاوت عبور می کنند. همچنین به دلیل استفاده از محیط اینترنتی امنیت نیز در این نوع شبکه ها کمتر است. در این سرویس ها هیچ شرکتی به شما تعهدی در قبال ارائه سرویس نخواهد داد. با اینکه اکثر این سرویس دهنده ها دارای کیفیت و سرعت بالایی هستند ، با این همه نمی توان تضمین کرد که همیشه این کیفیت و سرعت برقرار باشد و گاه ممکن است به شدت دچار افت و خیز شوند. در نتیجه اگر رشته صوتی هم روی این تجهیزات در حال انتقال باشد ، این رشته نیز دچار اختلال و یا مشکلاتی همچون اکو خواهد شد. با این همه جالب است بدانید که بیشتر شرکت ها در ایالات متحده پیشنهاد به استفاده از سرویس ایترنتی VPN به افراد صاحب مشاغل می دهند.

ارتباطات بر پایه MPLS


در این حالت یک سرویس دهنده به شما یک بستر شبکه ارائه می کند که دفاتر شما را از طریق زیر ساخت های مخابراتی یا رادیویی به هم وصل می کند. در این حالت شما می توانید برای انتقال داده های خود کلاس های مختلف با اولویت های مختلف تعریف کنید. در نتیجه می توان صدا را با اولویت بالاتر و کیفیت بهتر منتقل نمود. در این حالت بسته های اطلاعاتی نیز مسیر کوتاه تری را نسبت به حالت اینترنتی طی می کنند و در نتیجه کیفیت صدا بهتر خواهد بود. در اغلب کشور ها سرویس دهنده های MPLS به شما تعهد سرویس دهی در سطوح مختلف را می دهند (SLA) که این خود ضمانتی برای کیفیت سرویس محسوب می شود. ( که البته متاسفانه در ایران هیچ ضمانتی برای کیفیت سرویس شما وجود نخواهد داشت ) به لحاظ امنیتی نیز سرویس های MPLS دارای امنیت بیشتری نسبت به ارتباطات اینترنتی هستند. اما نباید این نکات را نیز فراموش کرد که اولا سرویس های MPLS قیمت های بالاتری نسبت به سرویس های اینترنتی دارند و دوما پراکندگی این سرویس ها محدودتر است و ممکن است در محلی قابل سرویس دهی نباشند.
 

نتیجه گیری


در پایان می توان این طور نتیجه گیری کرد که اگر کیفیت سرویس دهی برای شما بسیار مهم است و صدایی واضح و رسا را از سیستم تلفنی خود انتظار دارید و امنیت برای شرکت شما در اولویت قرار دارد پس بهترین انتخاب برای شما MPLS می تواند باشد. اما اگر شخصی اقتصادی هستید و ترجیح بر کاهش هزینه ها دارید و نیازی به امنیت یا سطح سرویس دهی خاصی ندارید می توانید از کانکشن اینترنتی (VPN) استفاده کنید.