دلایل استفاده از سیستم های تلفنی VoIP

دلایل استفاده از سیستم های تلفنی VoIP

 

پروتکل SIP چیست!؟
پروتکل SIP که مخفف Session Initiation Protocol است پروتکلی برای ارسال صدا و تصویر می باشد. اما این پروتکل چه مصرفی دارد؟! چرا از این پروتکل استفاده می شود؟! و چه سیستم هایی از آن استفاده می کنند!؟ به این سوالات پاسخ خواهیم گفت اما برای پاسخ به این سوالات لازم است که ابتدا نگاهی اجمالی به تاریخچه سیستم های تلفنی داشته باشیم.

 
 
 
 

تاریخچه سیستم های تلفنی

زیاد به عقب نمیریم!! بحث را از جایی شروع می کنیم که سیستم های تلفنی با ورود سانترال هایی مثال سانترال های پاناسونیک شروع شد. این سیستم ها در زمان خود سیستم های قوی و خوبی محسوب می شدند اما چرا سیستم های تلفنی بر پایه IP (VOIP) جایگزین سیستم های قدیمی مانند پاناسونیک شدند.؟ سیستم های سانترال حجم عظیمی از کابل کشی ها را نیاز داشتند و هر داخلی حداقل نیاز به یک زوج سیم داشت. در کنار آن با افزایش حجم تماس ها و داخلی ها به مشکلاتی همچون کمبود اسلات (Slot) برای اضافه کردن کارت و ... برمی خوردیم. هیچ وقت نمی توانستیم روی موبایل یا کامپیوتر در خارج از شرکت داخلی مان را پاسخگو باشیم. همچنین در صورتی که بیش از یک دفتر داشتیم برای هر دفتر باید یک سانترال جدا تهیه و نصب می کردیم. اما پروتکل SIP انقلابی در این سیستم ها به وجود آورد و تعریفی جدید از سیستم های تلفنی ارائه داد. می توان گفت پروتکل SIP پایانی شد بر محدودیت های سیستم های سانترال.
 
 

تولد نسل جدید

پروتکل SIP پروتکلی بر پایه شبکه کامپیوتری است و به صورت معمول از پورت 5060 در شبکه استفاده می کند که البته قابل تغییر است. با توجه به این که این پروتکل بر روی شبکه کامپیوتر سرویس دهی می کند بنابراین بسیاری از محدودیت ها به همین علت از بین می روند. با استفاده از پروتکل SIP می توانید حجم کابل کشی کل شرکتتان را فقط به یک کابل شبکه تقلیل دهید. همچنین با استفاده از این روتکل می توانید هم تماس های صوتی و هم تماس های تصویری داشته باشید. با افزایش داخلی ها ، خطوط تلفن و دیگر تجهیزات نگرانی جا برای اضافه کردن را نخواهید داشت و به راحتی می توانید هر تعداد داخلی یا ترانک را اضافه کنید. با استفاده از این پروتکل می توانید داخلی خود را از خانه یا هر جای دیگر ( به شرطی که هنوز از جو زمین خارج نشده اید ) پاسخگو باشید. اگر بیشتر از یک دفتر دارید فقط یک ارتباط اینترنتی کافیست تا تمامی سیستم تلفنی خود را به صورت یکپارچه به هم دیگر اتصال دهید. و نکته بسیار مهم دیگر! در صورت استفاده از سیستم های تلفنی بر پایه IP هزینه های شما به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا خواهند کرد. و در کنار تمام این ها با مفاهیم جدیدی مانند WebMeeting و WebRTC آشنا خواهید شد.
 
 
 
 
بنابراین اگر بخواهیم در چند جمله خلاصه کنیم : پروتکل SIP پروتکلی بر پایه شبکه های کامپیوتری است که در سیستم های تلفنی بر پایه IP استفاده می شود و به شما امکانات بی شماری در سیستم تلفنی تان می دهد. اگر علاقه مندید تا برخی از این امکانات را از نزدیک تست کنید همین حالا برای دموی آنلاین اقدام کنید.